متغیر بیمه کولبران دفترچه بیمه ریاست جمهوری

متغیر: بیمه کولبران دفترچه بیمه ریاست جمهوری انتخابات ربیعی وزیر کار و تعاون

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سه برنامه تازه دولت جهت کمک به خریداران مسکن

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کم شدن قیمت سود، زیاد کردن مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق به وسیله

سه برنامه تازه دولت جهت کمک به خریداران مسکن

سه برنامه تازه دولت جهت کمک به خریداران مسکن

عبارات مهم : صندوق

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کم شدن قیمت سود، زیاد کردن مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق به وسیله صندوق توسعه ملی در بازارهای جهانی و خرید اوراق MBS بانک مسکن به وسیله سایر بانک ها ارایه کرده هست.

حسین عبده تبریزی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: به منظور کمک به متقاضیان مسکن، پیشنهاداتی از طرف وزارتخانه به بانک مرکزی ارایه شده است و بانک مسکن نیز نامه نوشته تا اصلاحاتی در سه زمینه انجام دهد. یکی از این اصلاحات، زیاد کردن مدت بازپرداخت تسهیلات صندوق بعد انداز مسکن یکم از ۱۲ به ۱۵ سال، کم شدن قیمت سود از ۹.۵ به ۷ درصد و کم کردن مدت سپرده گذاری از ۶ به ۴ ماه است.

سه برنامه تازه دولت جهت کمک به خریداران مسکن

وی افزود: مسیر دوم که بنده پیشنهاد دادم این است که بانک مسکن از ترازنامه خود به اتکای تسهیلات اعطایی حدود ۵ میلیارد دلار به قیمت قیمت امروز اوراق منتشر کند. این اوراق را صندوق توسعه ملی بخرد و در دنیا به فروش رساند. در این جا مساله پوشش ارز مطرح می شود که بانک مرکزی باید این پوشش را انجام دهد؛ یعنی امروز ارز را از صندوق می گیرد و به قیمت روز ریال می دهد و در سررسید هم اگر قیمت روز ارز از اصل و سود اوراق زیاد شد، تفاوت قیمت را بانک مرکزی با نشانه کمک به بخش مسکن و کمک به اقشار ضعیف و میانگین پوشش می دهد.

عبده تبریزی، پیشنهاد سوم که به وسیله دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و دکتر بت شکن مطرح شده است را خرید اوراق MBS بانک مسکن به وسیله سایر بانک های داخلی دانست و گفت: عنوان سوم خرید اوراق MBS بانک مسکن به وسیله بانک های داخلی از محل سپرده ذخیره قانونی است که هم اکنون قیمت آن صفر هست. بدهید ترتیب پیشنهاد می شود بانک ها اوراق MBS بانک مسکن را با سود ۲ درصد بخرند؛ و نشانه بانک مرکزی از این اقدام کمک به مردم جهت تأمین مسکن حداقلی و پرداخت وام های خرد مقیاس هست. بانک مرکزی نباید دلواپس باشد که امتیاز بزرگی می دهد که باعث تورم خواهد شد، بلکه باید با این دید نگاه کند که دارد به متقاضیان واقعی بخش مسکن کمک می کند. البته بانک مرکزی ممکن است دلواپس پرسشها تورمی آن باشد که راهکار اول این است که حجم را کنترل کند. فاینانس خارجی هم به این مساله کمک خواهد کرد اگر قیمت ارز پوشش داده شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارتخانه به منظور کمک به متقاضیان مسکن، سه پیشنهاد را در قالب کم شدن قیمت سود، زیاد کردن مدت تسهیلات مسکن، انتشار اوراق به وسیله

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی هم چنین به استقبال اوج از صندوق بعد انداز مسکن یکم طی ماه های اخیر اشاره و تصریح کرد: زیاد کردن استقبال نگرانی هایی را مبنی بر خودکفایی صندوق ایجاد کرده و این پرسش طرح شده است که اگر استقبال باز هم زیاد شود، آیا صندوق می تواند با اتکا به منابع خود به متقاضیان وام بدهد یا خیر. از این رو، مدیر بانک مسکن به دنبال ترمیم منابع صندوق هست. در این راستا، وزیر راه و شهرسازی چند پیشنهاد به آقای سیف داده اند. یکی اینکه دوره استمهال خط اعتباری مسکن از ۱۰ به ۲۰ سال زیاد کردن یابد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دوم این که صندوق توسعه ملی در جهت تقویت این صندوق، مقداری در آن سرمایه گذاری کند. به اعتقاد من صندوق توسعه ملی می تواند وام های بانک مسکن را به دنیا بفروشد، مشروط بر آن که مساله پوشش قیمت ارز را حل کنیم. اگر اوراق بهادار به اعتبار رهنی بانک مسکن منتشر شود، صندوق توسعه ملی می تواند این اوراق را در دنیا بفروشد. فقط مساله این است که عنوان ریال و دلار را درست حل کنیم.

عبده تبریزی تاکید کرد: ممکن است زمانی که صندوق توسعه ملی می خواهد دلار را بعد بگیرد قیمت دلار جهش کرده باشد، لذا بانک مرکزی چون می خواهد به مسکن یاری کند باید به همان نرخی که دلار را دریافت کرده، به همان قیمت هم به خریداری اوراق ارزی بازپرداخت کند. این امکان وجود دارد و با در نظرگرفتن این که فرایند تدریجی و طولانی مدت هست، به تورم فشار وارد نمی شود.

سه برنامه تازه دولت جهت کمک به خریداران مسکن

واژه های کلیدی: صندوق | مرکزی | شهرسازی | پیشنهادات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog